Masoví vrazi
Co je to "masová vražda"? Kdo je označován jako"masový vrah"? Zde máte odpověď!
Až do osmdesátých let minulého století byl každý mnohonásobný vrah označován jako "masový vrah". Poté bylo vyhodnoceno, že není vhodné označovat všechny mnohonásobné vrahy jedním termínem, neboť existují určité typy, mezi kterými panují velké rozdíly. Pro vícenásobné vrahy pak byly "vytvořeny" níže uvedené kategorie, které reflektují počet obětí a styl útoku:
Dvojnásobná vražda: usmrcení dvou obětí stejným pachatelem ve stejném čase na jednom místě
Trojnásobná vražda: usmrcení tří obětí stejným pachatelem ve stejném čase na jednom místě
Masová vražda: usmrcení čtyř (někde dvou) nebo více obětí stejným pachatelem na jednom místě bez výrazného časového odstupu mezi vraždami
Vražedný záchvat (vražedná vlan, vražedná túra): "jeden" útok pachatele, který se však odehrává na dvou či více místech v krátkém časovém úsek. Pachatel mezi jednotlivými útoky tzv. emocionálně nevychladne. (také: "vražedná vlna", "vražedná túra")
Sériová vražda: nezákonné usmrcení dvou nebo více obětí stejným pachatelem (či pachateli), v samostatných událostech (útocích). Pachatel mezi jednotlivými útoky emocionálně vychladne.
Je možné páchání masových vražd nějak zabránit? Ač bohužel ne všem, některým určitě ano! Je hned několik možností. Důležité je, že mimo případů, kdy útoku může účinným monitorováním (např. soc sítí) zabránit sama policie, může pomoci i kterýkoli člověk. Stačí být pozorný, všímat si svého okolí a v případě, že se nějaká osoba chová podezřele, případně dokonce o něčem podobném přemýšlí či takový plán avizuje či naznačuje, je zapotřebí kontaktovat policii. Když už k takovému útoku přeci jen dojde, lze pak účinnou strategií (viz instruktážní video) alespoň minimalizovat ztráty a podstatně zvýšit svoji šanci na přežití! A to ať již jde o masovou střelbu osamělého vlka či třeba o teroristický útok. Proto pamatujte základní pravidlo, které zní: Utíkej, schovej se, bojuj!