top of page

Stéphane Bourgoin - Lež má krátké nohy

Zveřejněno 16. 11. 2021 - doba četby 5 min.

Asi skoro všichni znáte jméno Stéphane Bourgoin - někteří z vás možná vlastní nějakou jeho knihu, jiní ji jistě shání, a někteří již možná dříve zaregistrovali rozruch, který se kolem něj v poslední době děje… Před pár dny vyšel, alespoň pro mne, zásadní a podrobný text, který mapuje život a dílo tohoto francouzského spisovatele. Nejprve jsem chtěl článek pouze přesdílet, ale nedalo mi to a musel jsem se s tím vypořádat tak, že se s vámi o některá podstatná zjištění i o mé pocity podělím…

Počátek

Asi je zbytečné začínat tím, kdo vůbec Stéphane Bourgoin je. To se ostatně můžete dočíst v zdrojovém článku či na wiki, a řada z vás už to stejně ví. Jen pro ty, co opravdu vůbec netuší, tak jde o jednoho ze světově nejznámějších spisovatelů píšící o tématu sériových vrahů, jehož knihy se prodaly v milionových nákladech….

Přesuňme se však rovnou do roku 1991, kdy byl Bourgoin ještě neznámý, a začal točit s malým filmařským týmem dokument o sériových vrazích v USA. Tým byl tehdy domluvený tak, že jelikož dokumentem neprahnou po žádné senzaci a k tématu je potřeba přistoupit opatrně a citlivě, tak budou v rámci plánovaných rozhovorů s několika sériovými vrahy opatrní. Z tohoto důvodu je nechtěli nechat vyprávět o jejich zločinech, ale měli připraveny otázky, které spíše směřovali na to, jak svoji vinu cítí pachatelé s odstupem času. Jenže Bourgoin se prý při vstupu do věznice změnil. "Byl nesmírně vzrušený, doslova jásal“, uvedl jeden z filmařů. Rozhovory s nimi pak vůbec nevedl podle plánu a připravených otázek, ba naopak se zpovídaných vrahů na jejich zločiny sám vyptával a vyzvídal. Na rozhovor s Gerardem Schaeferem si Bourgoin dokonce přinesl několik výtisků poloautobiografických příběhů Killer Fiction, které Schaefer napsal, a požádal jej o autogram. Poté se navíc s úsměvem na rtech a rukama kolem ramen společně vyfotografovali. „Když měl před sebou sériové vrahy, bylo to, jako by seděl naproti svým idolům," uzavřela tuto epizodu jedna ze členek štábu s tím, že si myslí, že Bourgoin byl ve skutečnosti jejich fanouškem.

Stéphane Bourgoin with Ed Kemper.png
Young Stéphane Bourgoin.jpg

Stéphané Bourgoin s Edmundem Kemperem a v mládí

Hvězda Bourgoin

Po vydání dokumentu, v průběhu 90. let, pak Bourgoinova hvězda začala strmě stoupat. Napsal mnoho knih (do češtiny přeloženy Bestiální vrazi, Černá kniha sériových vrahů a Bostonský škrtič), které vydával s neobvyklou rychlostí (třeba i několik knih ročně). Byl stálicí ve večerních talk show a v rádiu, poskytl mnoho a mnoho rozhovorů, byl tázán vždy, když došlo k nějaké neobjasněné vraždě či jinému závažnému násilnému činu, natočil desítky televizních pořadů a zúčastnil se mnoha přednášek a dalších veřejných vystoupení. Přednášel dokonce pro francouzské soudce a policii.

Černá kniha sériových vrahů Bourgoin.jpg
Bestiální vrazi Bourgoin.jpg
Bostonský škrtič Bourgoin.jpg

Knihy Stéphana Bourgoina přeložené do češtiny

Lži a plagiáty

Sám Bourgoin o sobě prohlašoval, že se do roku 2015 setkal s nejméně 77 sériovými vrahy a poskytl FBI tisíce hodin záznamů z těchto rozhovorů. Jako poděkování za to ho prý v San Quanticu vycvičili jako nezávislého vyšetřovatele. Rovněž se chlubil tím, že dokázal získat přiznání od vrahů z celého světa. „Mám určitý dar přimět je mluvit,“ uvedl například. Další jím uváděnou zkušeností bylo to, že mu sériový vrah údajně v průběhu 70. let zavraždil partnerku. Tím vysvětloval to, jak se vůbec k této tématice dostal. Podobných historek a příhody, které Bourgoin vyprávěl, a které byly později zpochybněny, bylo více, ale ohledně toho odkazuji čtenáře na zdrojový článek.

Bourgoin-Stephane 2016.jpg

Stéphane Bourgoina v jednom z "tématických" triček, které měl v oblibě

Odhalení aneb všichni jsme začali Bourgoinem

"Jako asi každý, kdo se zajímá o tématiku sériových vrahů, začal jsem i já Bourgoinem", uvedl jeden ze členů skupiny 4ème Oeil Corporation, která se zformovala někdy kolem roku 2018, a která se zaměřila na odhalování Bourgoinových lží. I on byl Bourgoinovým fanouškem. Jenže asi před 10 lety si tento muž začal všímat rozporů v různých Bourgoinových vystoupeních. Ač jeho vyprávění o případech sériových vrahů bylo poměrně konzistentní, co se týče jeho vlastních interakcí s vrahy, tak si často protiřečil. Jednou například tvrdil, že s Edmundem Kemperem mluvil jen krátce, jinde tvrdil, že s ním strávil stovky hodin. Navíc k dohledání byly jen Bourgoinovi rozhovory s několika sériovými vrahy, které byly pořízeny při přípravě již zmiňovaného dokumentu z roku 1991, jiné už nikoli. Rovněž jazyk některých Bourgoinových knih byl výrazně podobný dílům různých obskurnějších anglicky píšících spisovatelů.

Tedy vznikla skupina lidí z různých zemí, kteří začali pátrat… V rámci pátrání například oslovili 30 sériových vrahů, se kterými se Bourgoin údajně setkal. Jenže setkání s ním potvrdilo jen těch několik, se kterými točil rozhovory pro onen dokument, zbytek si Bourgoina vůbec nepamatoval.  Rovněž příhody, které Bourgoin vyprávěl v souvislosti s údajným setkáním s Charlesem Mansonem a Davidem Berkowitzem, se silně podobaly zážitkům, které popsal legendární profilovač John Douglas, kdy navíc Bourgoin tvrdil, že podstoupil v San Quanticu výcvik. Tedy členové skupiny oslovili i tohoto speciálního agenta FBI a on jim k jim překvapení opověděl. Ve své odpovědi Dougals zareagoval mimo jiné takto: „Stéphane Bourgoin je lhář a podvodník,“ a neodpustil si malé rýpnutí, “Vypadá to, že se stal ‚odborníkem‘ čtením knih… hlavně těch mých.“ Popřena byla rovněž ta možnost, že by Bourgoin někdy  podstoupit v San Quanticu výcvik profilovače. Časem se ukázalo, že naprostou lží bylo i tvrzení o jeho zavražděné partnerce…

Mimo zjevných výmyslů skupina navíc odhalila i to, že Bourgoinova monografie o Dahmerovi se zdála být zřejmým plagiátem, stejně jako kniha o Kemperovi z roku 1998. „Bourgoinova“ kniha o „Černé Dahlii“ pak byla v podstatě pouze překladem americké knihy z roku 1994.

Jak jedna z členek skupiny 4ème Oeil Corporation uvedla: “Je to ironické. Svým způsobem je to díky jeho vlastní práci, že jsme ho nakonec „dopadli“. Bez jeho práce bychom se totiž asi nikdy nezajímali o sériové vrahy.  Ale když už jsme se zajímali o jejich skutečné případy, uvědomili jsme si, že ty příběhy, které vyprávěl, byly vymyšlené.

Stéphane Bourgoin.webp

Patologický lhář

Když pak byl Bourgoin v průběhu roku 2019 konfrontován se zjištěními skupiny, nejprve se zarytě bránil, aby časem začal připouštět, že si často věci přibarvoval a domýšlel. „Chci se upřímně omluvit za zklamání, které jsem svým čtenářům mohl způsobit“, uvedl mimo jiné. Prý se chtěl cítit milovaný a obdivovaný, proto si vymýšlel… Poté se Bourgoin odmlčel a přestal veřejně vystupovat. Když se jej pak průběhu roku 2020 podařilo kontaktovat jedné francouzské novinářce, Bourgoin nejprve působil kajícně a mnoho lží jí přiznal. Uvedl například, že mluvil „pouze“ se 30 sériovými vrahy, nikoli 77, že jeho údajná zavražděná partnerka nebyla jeho partnerkou, ale pouze známou, že některé příhody si vypůjčil, ale nevymyslel…. Jenže bohužel lhal i v rámci těchto "přiznání", což bylo opět prověřeno.

Asi před rokem Bourgoin kývnul dalšímu novináři na to, že opět promluví. Poté se odmlčel, aby po čase poslal e-mail, v němž uvedl, že je aktuálně v nemocnici a několik týdnů nebude moci mluvit. K emailu připojil selfie, na keré pobledlý stojí před něčím, co vypadalo jako nemocniční lůžko. Fotografie vypadala realisticky. Jenže podle časového razítka byla fotografie ve skutečnosti pořízena o měsíc a půl dříve, tedy v době, kdy Bourgoin novináři zmiňoval, že je doma a intenzivně pracuje na nové verzi knihy o Edmundovi Kemperovi. Tedy zřejmě a bohužel platí pořekadlo, že „starého psa novým kouskům nenaučíš.

Závěrem

Tímto pro mne končí jedna legenda o „borci“ jménem Stéphane Bourgoin. I já jsem na něm začínal, i já jeho práci obdivoval a byl pro mne, jako pro autora v rámci tématiky mnohonásobných vrahů, vzorem! Jenže už není a nebude! A ač jeho knihy mám rád dodnes, patří k těm nejlepším, co jsem mohl v českém jazyce přečíst a v mé sbírce budou mít své místo navždy, tak s těžkým srdcem musím pronést: Již nejsi hoden obdivu, ba naopak, tedy sbohem Stéphane… Díky The Guardian za tento článek, který jsem pro Vás podstatně zkrátil a přepsal v kondenzované podobě: What lies beneath: the secrets of France’s top serial killer expert | US crime | The Guardian.

Závěrem nechť jako varování zazní to, jak Bourgoin jako autor a celebrita dopadnul: Jeho vydavatelé a producenti jej opustili. Jeho nový grafický román o francouzském sériovém vrahovi Michelu Fourniretovi byl stažen z pultů. Plány na televizní seriál založený na jeho životě byly zrušeny a novou verzi knihy o E. Kemperovi, která má vyjít v tomto měsíci, vydává vlastním nákladem...

  • Facebook
  • Instagram

Copyright © 2009 - 2021 serialkillers.cz

Po plagiátech je aktivně pátráno

bottom of page